Wat kenmerkt de cultuur binnen jouw bedrijf? Ben je daarmee tevreden? Heb je daar eigenlijk al wel eens over nagedacht?
Hoe behoud je de cultuur als de volgende generatie het bedrijf overneemt? Dagelijks adviseren we familiebedrijven & maakindustrie met deze vraagstukken.
Mail ons zodat we kunnen kennismaken! Of laat je gegevens achter via het Contactformulier
Afspraak = afspraak, achter de beslissing van je collega staan, resultaat leveren maakt waardevol, elkaar informeren is normaal, overwerken hoort erbij, etc. Vanzelfsprekend toch? Of gelden deze waarden niet binnen jouw onderneming? Dat hoeft ook niet, dat is voor elk bedrijf anders.
Je merkt vast wel eens dat er situaties in jouw bedrijf ontstaan die je niet lekker zitten of dat medewerkers zich op een bepaalde manier gedragen die niet aansluit bij wat jij belangrijk vindt. Dit vindt heel vaak zijn oorsprong in het feit dat toen je begon met je bedrijf alles nog fijn duidelijk was: een paar medewerkers die wisten waar ze aan toe waren, waar je goed mee op kon schieten en waarvan de neuzen dezelfde kant op stonden. Na verloop van tijd groeit de onderneming en komen er ook medewerkers bij die misschien anders denken en doen dan je gewend bent. En hoe groter de organisatie wordt, hoe minder grip je hebt op het type medewerkers dat erbij komt. Waar jij voor stond als ondernemer en hoe jij graag wil ‘dat het reilt en zeilt’ binnen het bedrijf, raakt steeds meer op de achtergrond.
Maar ook jij als ondernemer wilt toch graag een organisatiecultuur waarbinnen:
• Er duidelijke kernwaarden zijn die terugkomen in gedrag
• Teamleden die elkaar ondersteunen én aanspreken
• Leidinggevenden helder communiceren en het goede voorbeeld geven
• De werkomgeving veilig is en mensen elkaar feedback durven geven
• Er structuur en duidelijkheid is over rollen en verwachtingen
Organisatiecultuur is het geheel van gedrag, communicatie en onderlinge omgangsvormen binnen je bedrijf. Het is goed om in een cultuurdocument vast te leggen en helder te communiceren wat dat precies inhoud voor jouw onderneming. Zo weet iedereen wat ‘normaal’ is, waar je wel en niet op aangesproken kunt worden en wat de onderlinge verwachtingen zijn. Dat geeft rust, werkplezier, beter samenwerking, minder verloop en meer eigenaarschap.
Een cultuurdocument opstellen, communiceren en borgen lijkt een flinke opgave. We gaan ook niet zeggen dat het niks voorstelt, het vraag wel wat tijd, transparantie en input van jou als ondernemer en waarschijnlijk ook van je MT-leden. De begeleiding van Métier biedt duidelijke afspraken, oprechte interesse, ‘de vraag achter de vraag stellen’ en soms ook de vinger op de zere plek leggen omdat dáár vaak de diepste waarden liggen.
Métier heeft ervaring met het opstellen van cultuurdocumenten. Doordat wij al bijna 25 jaar bij allerlei MKB ondernemingen in de maakindustrie komen en altijd de ondernemer, het bedrijf en de medewerkers willen kennen, weten we wat belangrijk is om vast te leggen en hoe je dat vervolgens borgt binnen bedrijven.
Maak een afspraak!
Laat je gegevens achter via het Contactformulier of lees meer over organisatie-inrichting
Deborah Marcus, Melissa Brinkhof en Ingobert Veen helpen je graag! Bel ons: 038- 452 88 33